POŚREDNICY SIĘ SZKOLĄ
Wtorek 25.01.2022

 Pośrednicy się szkolą

W ramach cyklicznych szkoleń ,w dniu 29 września 2021 roku odbyło ogólnodostępne szkolenie na temat „Ocena stanu prawnego i faktycznego nieruchomości przez pośrednika –najczęściej popełniane błędy pośredników”. Będąc jego uczestnikiem i członkiem założycielem stowarzyszenia pozwoliłem sobie na kilka słów komentarza.
Rekord frekwencji
W spotkaniu wzięło udział 30 uczestników , którzy nie ukrywali ,że taka forma podnoszenia kwalifikacji zawodowych bardzo im odpowiada. To było dobrze zorganizowane spotkanie i dobrze wykorzystany czas na dyskusję oraz poznanie zagadnień, o których warto wiedzieć i stosować w pracy pośrednika w obrocie nieruchomościami. Po okresie izolacji związanej z pandemią koronawirusa  widać, że ludziom potrzeba spotkań.
Zmiany w prawie i zwyczajach
Mecenas Adam Kudyk z Krakowa udowodnił jak wiele zmienia się w prawodawstwie na temat rynku nieruchomości i jak potrzebne jest pogłębianie wiedzy. Jako praktyk i teoretyk potrafił zaprezentować uczestnikom nowe spojrzenie na nasz zawód pod kątem oczekiwań klientów i orzecznictwa sądowego. Wiele osób z zaciekawieniem a czasem niedowierzaniem przyjmowała jak wielkie są wymagania wobec pośredników pomimo skromnych zapisów ustawowych w tym temacie. Także dowiedzieliśmy się jak wiele popełnia się błędów w pracy za które często grożą surowe sankcje karne.  To wszystko dało obraz profesjonalnego wykonywania usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jako anegdotę uczestnicy przyjęli stwierdzenie ,że posiadanie licencji zawodowej PFRN , która jest dobrowolna nakłada dodatkowe obowiązki na pośrednika. Warto jednak ją posiadać , ponieważ jednocześnie podnosi status zawodowy oraz prestiż pośrednika w oczach instytucji i klientów. Widać wyraźnie ,że w obsłudze rynku następuje zmiana pokoleniowa.
RSPON w praktyce
Większość uczestników szkolenia to były osoby , które przeszły przez kursy i inne procesy dydaktyczne organizowane przez Rzeszowskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami , jedynej organizacji zawodowej pośredników na Podkarpaciu zrzeszonej w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.  Nie brakowało również ludzi młodych „wchodzących w zawód”. Jeszcze raz okazało się ,że zaangażowanie Zarządu i Pani Prezes Anny Bartoszek-Kuźniar nie idzie na marne.
Chcą być najlepsi
W dobie ogólnego spadku poziomu świadczonych usług przez pośredników i powszechnej dostępności do zawodu , grupa ta jest dowodem że są pośrednicy którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i wyróżniać się na tle innych. Ich ilość wzrasta ,co bardzo cieszy organizatorów. Jest duża nadzieja ,że przy utrzymaniu tego zjawiska odczują to również klienci biur pośrednictwa. Organizatorzy z RSPON zapowiadają ,że już wkrótce odbędzie się kolejne szkolenie.
Zbigniew Prawelski
Ekspert PFRN

Rzeszowskie Stowarzyszenie Pośredników
w Obrocie Nieruchomościami (c) 2013
realizacja: www.rspon.pl | odwiedzin: 23727