Połowa Polaków chce przywrócenia państwowych licencji dla pośredników nieruchomości najnowszy sondaż PFRN i Domy.pl
Niedziela 26.03.2023

Niemal 60 proc. Polaków obawia się, że deregulacja zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości spowoduje wzrost liczby nieuczciwych osób wykonujących te profesje, a prawie połowa badanych chciałaby  przywrócenia licencji państwowych – wynika z najnowszego sondażu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości i serwisu Domy.pl. Konsumenci mogą szukać profesjonalistów z całej Polski w internetowym Centralnym Rejestrze Pośredników i Zarządców Nieruchomości, uruchomionym przez PFRN. W Rejestrze widnieje już ponad 4000 profesjonalistów, a tylko w ostatnich miesiącach do spisu dołączyło ponad 300 nowych osób, które uzyskały licencję PFRN.


Deregulacja: więcej obaw niż korzyści

Z badania przeprowadzonego wśród użytkowników Domy.pl wynika, że zdecydowana większość Polaków (71,83%) jest zaskoczona informacją o deregulacji na rynku nieruchomości. Respondenci nie wiedzieli o zniesieniu wraz z nowym rokiem przepisów określających dostęp do zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, a więc wymogów dotyczących poziomu wykształcenia, odpowiednich kwalifikacji, niekaralności czy przestrzegania standardów zawodowych. Równocześnie na kolejne pytanie o to jak zamierzają przeprowadzać na rynku nieruchomości interesujące ich transakcje 45% odpowiedziało, że jeszcze nie zdecydowało czy zrobi to samodzielnie, czy ze wsparciem pośrednika. „Respondenci korzystający z naszej bazy mieszkań, domów i działek, poza znalezieniem odpowiedniej oferty w dobrej cenie, oczekują też zorganizowania i bezpiecznego przeprowadzenia transakcji, zgromadzenia i przygotowania odpowiednich dokumentów i sprawdzenia wiarygodności kontrahenta. To bezsprzecznie zadanie wyłącznie dla wykwalifikowanych i przestrzegających norm etycznych pośredników w obrocie nieruchomościami” – zwraca uwagę Marcin Drogomirecki z serwisu Domy.pl. Zdaniem respondentów ponadto ważne jest przy tym, by byli to pośrednicy godni zaufania. Po deregulacji rynku 57% pytanych obawia się wzrostu liczby nierzetelnych pośredników i zarządców.


Potrzeba gwarancji

Badania wykazały również, że 48% pytanych czułoby się bezpieczniej, gdyby licencja państwowa, uprawniająca do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami, została przywrócona. Tylko co piąty wierzy w samoregulację rynku.

„Od początku funkcjonowania w nowych realiach otrzymujemy sygnały o potrzebie poświadczania kompetencji zawodowych pracowników nieruchomości. Wyniki badań PFRN i Domy.pl potwierdzają tę tendencję. Polacy obawiają się, że deregulacja wpłynie negatywnie na ich interesy” – komentuje Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Próbując się odnaleźć w nowej rzeczywistości najwięcej (38%) badanych deklaruje, że informacji 
o rzetelnym pośredniku poszuka w Internecie.

 

 

 

Konsumencie, poszukaj w Rejestrze PFRN

 Wychodząc naprzeciw tym tendencjom PFRN uruchomił pod koniec 2013 roku internetowy Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN – 

www.rejestr.pfrn.pl. Dotychczas w spisie widnieje ponad 4000 profesjonalistów z całej Polski i ich liczba stale rośnie.

 

Rzeszowskie Stowarzyszenie Pośredników
w Obrocie Nieruchomościami (c) 2013
realizacja: www.rspon.pl | odwiedzin: 38290